Ulubione zadania mistrzów

09.02.2011 - Anna Piekarska
TrudnośćTrudność

Beetle

W 2009 roku udało mi się dostać do reprezentacji Polski na Bałtycką Olimpiadę Informatyczną. Zadaniem, które sprawiło mi najwięcej radości (chociażby dlatego, że udało mi się je rozwiązać pomimo tego, że początkowo wydawało mi się dość trudne), było beetle. Jest na tyle ciekawe, że chciałabym je Wam przedstawić.

22.11.2009 - Kuba Łopuszański
TrudnośćTrudność

Odwracanie ogonem kota

Pisząc ten artykuł postanowiłem, że nie zdradzę ani jednego rozwiązania, bo odebrałbym Wam dużo radości. Nie mam ulubionego zadania, ani nie umiem opowiedzieć poruszającej historii na temat zawodów, mogę jednak podzielić się próbką problemów, których rozwiązania na zawsze utkwiły mi w głowie. Oto one, wraz z delikatnymi podpowiedziami.

13.11.2009 - Marcin Bieńkowski
TrudnośćTrudność

Pająki

Dłuższą chwilę zastanawiałem się jak nie zacząć tekstu od frazy ,,moim ulubionym zadaniem''.  Poszło łatwiej niż sądziłem, gdyż Pająki (o których jest ten artykuł), są jednym z zadań, które dostarczyły mi głównie mnóstwo frustracji, choć również jeszcze więcej satysfakcji z oszukania systemu. Opisane w tym artykule rozwiązanie zadania wydaje się ciekawe, gdyż redukuje problem grafowy do problemu wyszukiwania wzorca (a nie — jak to zwykle bywa — na odwrót). Ale zacznijmy od początku.

03.10.2009 - Paweł Gawrychowski
TrudnośćTrudność

Chińska komórka

Nie jest to może moje ulubione zadanie (nie wygrałem dzięki jego rozwiązaniu żadnych zawodów :), ale na pewno jest bardzo fajnym przykładem użycia dość ogólnej techniki, którą warto znać. Także dlatego, że w dość zaskakujący sposób pojawia się w niej geometria obliczeniowa (mam nadzieję, że nie zniechęci to Was to dalszej lektury...), mimo że zadanie na pierwszy (a nawet na drugi) rzut oka nie ma nic wspólnego z geometrią. Ale po kolei...

19.09.2009 - Tomasz Waleń
TrudnośćTrudność

Krasnoludki

Jednym z najciekawszych zadań spośród tych, nad którymi miałem okazję się chwilę zastanawiać, są Krasnoludki. Problem pochodzi z obozu treningowego na IOI drużyny reprezentującej Rumunię, a odnalazłem o nim informację poprzez wpis na blogu Mihai'a Pătraşcu (na którym można znaleźć także wiele innych ciekawych problemów!).

03.08.2009 - Alan Meller
TrudnośćTrudność

Password suspects

Jednym z moich ulubionych zadań algorytmicznych jest Password Suspects z ACM World Finals 2008. Kapitan naszej drużyny przydzielił mi je wtedy mówiąc, że „to chyba jest dość proste”. Po dokładnym przeczytaniu treści tego oraz innych zadań, które miałem rozwiązać tamtego dnia uznałem, że to jednak nie jest zupełnie trywialne i póki co zajmę się innym, prostszym. Niestety, początek tego konkursu był dla nas nieudany i po około półtorej godziny zaczęliśmy być już mocno z tyłu.

31.07.2009 - Władysław Kwaśnicki
TrudnośćTrudnośćTrudność

Query on a tree IV

Zanim przejdziemy do treści i opisu rozwiązania, kilka informacji o zadaniu. Możecie je znaleźć na SPOJu (tutaj), umieścił je tam Qu Jun, ale nie jestem pewien, czy to on jest jego autorem. Niektórzy pewnie zauważyli dziwny pogrubiony napis na dole strony, w pewnym sensie to ja jestem jego sprawcą.

25.07.2009 - Jakub Radoszewski
TrudnośćTrudnośćTrudność

Monotoniczna aproksymacja

Moim bodaj ulubionym zadaniem konkursowym jest zadanie za 500 z czwartej, czyli ostatniej zdalnej, rundy konkursu TopCoder Open 2006. Pewnie dlatego, że wskutek kilku ciekawych zbiegów okoliczności to zadanie okazało się mieć niespodziewany wpływ na historię moich startów w konkursach programistycznych, ale i nie tylko. Zacznijmy jednak od początku.

03.06.2009 - Eryk Kopczyński
TrudnośćTrudnośćTrudność

Football

W tym artykule przedstawiam jedno z ulubionych zadań mojego autorstwa. Zostało ono użyte na zawodach CEPC '03 (Central European Programming Contest) jako zadanie F (chociaż w trakcie pracy było nazywane raczej foo — skrót od Football). Dla pierwszej drużyny, która wysłała prawidłowe rozwiązanie, była ufundowana dodatkowa nagroda — piłka nożna. Podczas całych zawodów udało się to trzem drużynom: z Akademii Górniczo-Hutniczej, z Uniwersytetu Wrocławskiego, i z Uniwersytetu Warszawskiego.

02.06.2009 - Bartosz Walczak
TrudnośćTrudnośćTrudność

Autostrady

Jednym z moich ulubionych zadań z konkursów informatycznych są ,,Autostrady'' z II etapu X Olimpiady Informatycznej 2002/2003. Jego treść (obrana z historyjki) wygląda mniej więcej tak: Na prostej wybrano $ n $ punktów ponumerowanych od $ 1 $ do $ n $ według ich kolejności występowania na tej prostej. Danych jest $ k $ par punktów, które należy połączyć łukami. Każdy taki łuk musi przebiegać w całości po jednej stronie prostej.

06.02.2009 - Tomasz Czajka
TrudnośćTrudnośćTrudność

Snakes on a plane

W maju 2008 roku w Las Vegas odbyły się zawody TopCoder Open 2008. W eliminacjach online turnieju algorytmicznego wzięło udział ponad 1700 zawodników, z czego do finałów w Las Vegas zakwalifikowało się 72 osoby.

04.02.2009 - Marek Cygan
TrudnośćTrudność

Crazy painter

Zadanie polega na jak najszybszym pomalowaniu prostokątnej planszy o m wierszach oraz n kolumnach. Dla każdego z mn pól planszy znany jest kolor, na który trzeba to pole pomalować. Pola mogą być malowane wielokrotnie, przy czym dane pole za każdym razem musi być malowane tym samym kolorem (docelowym). Do malowania możemy wykorzystać następujące operacje:

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com